Jak oszczędzać wodę?

  • Kategoria: 
  • Data dodania: 01.1.2023

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle powinniśmy zacząć oszczędzać wodę? Przede wszystkim dostępna woda pitna na naszej planecie wynosi tylko 1%! Zwiększająca się liczba ludności na świecie oraz zachodzące zmiany w środowisku naturalnym mogą doprowadzić do momentu gdy zabranie wody pitnej (około 2050 roku). Postępująca urbanizacja i rozwój przemysłu dokładają kolejną cegiełkę do pogorszenia stanu wód. Przez większe zużycie wody wzrastają jej koszty pozyskiwania co na razie odczują najbiedniejsze kraje. W przyszłości najprawdopodobniej większa część naszej planety będzie miała utrudniony dostęp do wody pitnej. Jak skutecznie oszczędzać wodę, by wspomóc planetę?

Prysznic zamiast wanny

Według obliczeń szybki prysznic zajmuje około 4 minut i zużywa się podczas niego około 70 litrów wody. W przypadku kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi gorącą wodą z naszym ulubionym płynem do kąpieli zużywamy średnio 170 litrów wody! Wiemy, że gorące kąpiele są o niebo lepsze i pozwalają nam na większy relaks, ale by oszczędzać wodę, zmniejsz częstotliwość takich kąpieli do jednej w miesiącu i skróć prysznic do 3 minut. Pamiętaj także, że woda pod prysznicem nie musi lecieć przez cały czas. Gdy myjesz włosy lub czekasz aż odżywka zacznie działać zakręć wodę. 

Cieknący kran

Cieknący kran – niby nic. Jeżeli jednak przez dłuższy czas go nie naprawimy i dodamy do siebie każdą kroplę wody, która spłynęła do zlewu możemy być zaskoczeni wynikiem. Dlaczego? Każda taka kropla to nawet 5 tysięcy litrów zmarnowanej wody rocznie. Do tego możemy dołączyć cieknącą wodę ze spłuczki w toalecie. W ciągu dnia może wyciekać nawet 50 litrów wody. Tak więc nie zwlekaj z naprawą drobnych usterek tylko wykonaj je od razu i oszczędzaj wodę i pieniądze.

Ponowne wykorzystanie wody

Weźmy pod uwagę wspomniane kąpiele. Mamy pod dostępem całą wannę wody, którą zamiast spuścić do odpływu możemy wykorzystać np. do spłukiwania toalety lub umycia podłóg. Kolejnym źródłem wody, którą możemy ponownie wykorzystać jest suszarka bębnowa. Po skończonym cyklu nie wylewaj wody, tylko wykorzystaj ją np. do podlania kwiatów. Jeśli jesteś na etapie budowy domu pomyśl o inwestycji w specjalny system do pozyskiwania i oczyszczania wody.

kobieta myje zęby

Mycie zębów

Nie pierwszy raz pewnie słyszysz, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów. Nie potrzebujesz ciągle lejącego się strumienia wody podczas wykonywania porannych czynności. Nie zakręcając wody marnujesz nawet do kilku tysięcy litrów wody rocznie i to całkiem niepotrzebnie! Podczas jednego 3-minutowego mycia zębów możemy zaoszczędzić około 15 litrów wody.

Pełna pralka i zmywarka

Kolejnym sposobem na oszczędzanie wody jest uruchamianie pełnej pralki i zmywarki. Gdy masz do umycia tylko kilka talerzy zaczekaj aż uzbiera się więcej lub umyj je ręcznie. Natomiast jeżeli masz do wyprania kilka rzeczy poczekaj aż uzbiera się pełen kosz.

Bateria jednouchwytowa

Jeżeli jesteś na etapie wykańczania wnętrza lub remontu zdecydowanie postaw na baterie jednouchwytowe. Ten typ baterii pozwoli Ci na zaoszczędzenie wody i, mimo że nie wygląda tak stylowo jak baterie z dwoma kurkami to nie doprowadza do ogromnych strat wody. Dodatkowo możesz zamontować perlator. Jest to nakładka wyglądająca jak sitko, którą montuje się na kranie w miejscu wylotu wody. Ma ona służyć do napowietrzania strumienia wody, dzięki czemu wydaje nam się, że z kranu płynie więcej wody niż w rzeczywistości. Perlator może zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%!

Bateria termostatyczna

Baterie termostatyczne są doskonałym wyborem do zamontowania przy wannie lub prysznicu. Jak wpływają na oszczędzanie wody? Pozwalają na szybkie wymieszanie się wody zimnej z ciepłą, przez co nie marnujemy wody podczas ustawiania odpowiedniej temperatury. Warto też zwrócić uwagę na samą słuchawkę prysznicową i wybrać taką, która posiada wbudowany ogranicznik przepływu wody i pozwoli zmniejszyć jej przepływ nawet o 50%.

Zmywarka

Inwestycja w zmywarkę jest bardzo ekologicznym posunięciem. Dzięki niej możemy zmniejszyć zużycie wody nawet 4-krotnie. Do atrakcyjnych plusów należy również oszczędność czasu, który codziennie przeznaczalibyśmy na stanie i mycie naczyń. Najlepszym wyborem będą zmywarki posiadające program ECO, który pozwala na jeszcze mniejszy pobór wody podczas mycia.

woda w misce

Deszczówka

Każdy, kto posiada ogród powinien zbierać deszczówkę. Możemy nią spokojnie podlać nasze kwiaty czy warzywa w ogrodzie a tym samym zaoszczędzić wodę. W przypadku ogrodu wodę możemy również oszczędzić podlewając rośliny o określonych porach, czyli wczesnym rankiem lub wieczorem. 

Globalne oszczędzanie

Pewnie zastanawiacie się jak może wyglądać globalne oszczędzanie wody i o co w tym chodzi. Już spieszę z odpowiedzią. Tak jak powyższe zasady oszczędzania może znać wiele osób czytających ten artykuł i nie tylko tak w przypadku globalnego oszczędzania nie koniecznie. Wiecie, że jedząc mniej mięsa możecie oszczędzać wodę? Do jego przetworzenia potrzeba tysięcy litrów wody, aby ostatecznie znalazło się na waszym stole w takiej formie, jaką znacie. Myjecie śmieci np. słoiki lub butelki przed wyrzuceniem do pojemnika na odpady? Zdecydowanie tego nie róbcie, ponieważ śmieci myte są przemysłowo w sortowniach drugi raz, przez co wy myjąc je w domu niepotrzebnie zużywacie wodę. Oszczędzanie globalne nie wpłynie na nasz portfel, ale zdecydowanie może pomóc Ziemi i wydłużyć zasoby wody.

Jak zaoszczędzić wodę?

Wśród sposobów na oszczędzanie wyróżniamy również:

  • rozważ zakup toalety z podwójnym systemem spłukiwania. Nie zawsze potrzebne jest nam kilkanaście litrów wody do spłukania a posiadając taki system możemy wybrać rodzaj adekwatnie do potrzeb.
  • nie wyrzucaj do toalety resztek jedzenie, papierowych ręczników, odpadów higienicznych czy soczewek kontaktowych, aby zachować drożność rur odpływowych.
  • zacznij brać prysznice w nieco chłodniejszej wodzie niż standardowo.
  • podczas prania ręcznego korzystaj z miski lub zatkaj zlew i napełnij go wystarczającą ilością wody. Nie pierz pod bieżącą wodą.
  • pierz ciemniejsze ubrania w chłodniejszej wodzie. W ten sposób oszczędzasz wodę i energię zachowując kolor ubrań na dłużej.
  • zakręcaj zawory przed dłuższymi wyjazdami.
  • podczas ręcznego zmywania nie korzystaj z bieżącej wody.
  • nie rozmrażaj żywności pod bieżącą lub ciepłą wodą.
  • gotuj pod przykryciem, dzięki temu woda nie będzie aż tak bardzo parować i nie będziesz musiał jej zbyt często uzupełniać.
  • gotuj potrawy jednogarnkowe, dzięki temu będziesz miał mniej zmywania, czyli zmniejszysz zużycie wody.
  • myj owoce i warzywa w misce lub durszlaku, a nie pod bieżącą wodą.

dziecko przy umywalce

Przestrzeganie kilku zasad oraz wdrożenie w życie kilku sposób na oszczędzanie wody to niewielki wyczyn. Możemy zacząć od jednego sposobu systematycznie z czasem wprowadzając kolejne. Pozwoli to nam nie tylko na bycie ekologicznych i oszczędzanie wody, ale także zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem wody w naszym domu. Warto przekazywać dobre praktyki wśród naszych znajomych i rodziny a przede wszystkim zaszczepić nawyk dbania o planetę w naszych dzieciach zapewniając im bezpieczną przyszłość.

00votes
Article Rating

Powrót do bloga

Subscribe
Powiadom o
guest


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x